Gyönyörű természeti jelenség a Mátrában, sugaras jég a táblákon

Megosztás

Az erős szél, a hideg és a jegesedés együtt egészen különleges látványt varázsolt a Galyatető környékén levő jelzőtáblákra.

Magashegyi vidéken, 1500 méter felett mindennapos jelenség télen, hogy a hórétegből kiálló útjelző póznákra, törpefenyőkre a folyamatos szél jégzászlókat épít durva zúzmarából. Hasonló jelenséget fotóztak a napokban Magyarországon, a Kéktúra útvonalán a Galya-fennsíkon 915 méter magasban, némi csavarral.

A táblán nem egy irányba álló jégzászlót látni, hanem sugarasan szétterülnek rajta a jégtollak. A jelenségről Nagy Balázs geográfust, az ELTE Természetföldrajzi Tanszék egyetemi docensét, a Földgömb magazin főszerkesztőjét kérdeztük, aki mindent tud a jégről és a jegesedési folyamatokról.

Mint elmondta, a jelzett helyen telibe kapta a szél a táblát, és ez más jelenség, mint amit a legtöbben látnak az ágakon-oszlopokon, vagyis a szokásos durva zúzmara (ami egyébként a környező faágakon szépen látszik). Itt a szélnyomás módosította a folyamatot (nagyon erős szél volt) és így, szinte szétspriccelve terítette el a táblafelületen kicsapódó csapadékot. A táblákon túlnyúló jégtollak tömörebbek, átjegesedettebbek, mint az átlagos zúzmara. De a közvetlen környezetében, az ágakon már a „normál” durva zúzmara képződés látszik. (via Telex.hu)

Kapcsolódó cikkek